شرکت نیروپارس یزد با احداث ۱۳۴سامانه ی فتوولتائیک ۵ کیلووات (به ظرفیت مجموع ۶۷۰ کیلووات) در شهرستان های سیرجان و بردسیر در یکی از بزرگ ترین پروژه های خورشیدی پشت‌بامی کشور مشارکت کرد. 

این پروژه ی عظیم در مجموع شامل ۵۲۰ سامانه ۵ کیلوواتی در ۱۲۵ روستای محروم استان کرمان بود که با همکاری مشترک کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی(ساتبا)، شرکت‌های توزیع نیروی برق جنوب و شمال کرمان و شرکت بنیاد نیکوکاری ماه‌تاب‌سازان ایرانیان در طول ۹۰ روز به بهره‌برداری رسید. 

مهندس فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی در آیین افتتاح این مجموعه، ایجاد اشتغال و خودکفایی ساکنین مناطق محروم جنوب کرمان را یکی از با ارزش ترین همکاری های سازمان خصوصی با آن نهاد برشمرد و اضافه کرد در آینده ۶۰۰ واحد نیروگاهی دیگر نیز در شمال کرمان احداث خواهد شد. 

وی افزود وجود بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال در استان کرمان ایجاب می‌کند تا با استفاده از این ظرفیت و توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر خورشیدی پشت‌بامی تهدیدهایِ اقلیمی نظیر خشکسالی‌ و کمبود منابع آبی را به فرصتِ جلوگیری از مهاجرت به شهرها، تامین معیشت روستاییان و کسب درآمد پایدار برای خانوارها تبدیل کرد. وی در پایان خاطرنشان کرد: با احداث این مجموعه نیروگاه خورشیدی حدود ۵۵۰ فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است.

 

       

منبع: تسنیم/ساتبا