١- تعرفه و زمان قرارداد خرید تضمینی برق خورشیدی، حمایت های دولت و نحوه اخذ مجوز :

- تعرفه خرید و مدت قرارداد خرید تضمینی طبق مصوبه شماره 95/14273/30/100 مورخ 95/02/19 وزارت نیرو به پیوست می باشد.

- دولت به جز خرید تضمینی و واگذاری زمین مورد نیاز در قالب عقد تفاهم با اداره کل منابع طبیعی محل احداث ، حمایت دیگری از جمله ارائه تسهیلات را در حال حاضر انجام نخواهد داد. کلیه مراحل و توضیحات لازم جهت اخذ مجوز و عقد قرارداد خرید تضمینی به پیوست می باشد.

 

٢- میزان سرمایه گذاری مورد نیاز :

میزان سرمایه مورد نیاز با توجه به توان نیروگاه ، نوع تجهیزات انتخابی ، محل احداث و نوع قرارداد متفاوت می باشد در حال حاضر برای :

- مولد های مقیاس کوچک و متوسط : بین ۵ تا ۵/۶ میلیون تومان به ازاء هر کیلووات به صورت کلید در دست - نیروگاه های مقیاس بزرگ : بین ١٢۰۰ تا ١۴۰۰ دلارآمریکا به ازاء هر کیلووات به صورت کلید در دست می باشد . قیمت های فوق تقریبی و جهت آگاهی از حدود سرمایه مورد نیاز بوده و با توجه به شرایط پروژه قیمت قطعی قابل اعلام خواهد بود.

 

٣- میزان تولید و زمان بازگشت سرمایه :

میزان تولید نیز رابطه مستقیمی با محل احداث ، نحوه طراحی و تجهیزات انتخابی خواهد داشت. البته با توجه به نرم افزارهای موجود با تقریبی قابل قبول میزان تولید قابل محاسبه می باشد . به صورت کلی در منطقه مرکزی و جنوب شرق ایران هر کیلووات نیروگاه فتوولتائیک تقریبا ١٨۰۰ کیلووات ساعت ( با فرض در نظر گرفتن ۵ ساعت میانگین تابش روزانه ) تولید خواهد داشت که با توجه به سرمایه گذاری اولیه اعلام شده زمان بازگشت سرمایه بین ٣/٢ تا ٣/٧ سال خواهد بود.

 

۴- محل احداث و مقدار زمین مورد نیاز :

بر اساس نقشه پتانسیل تابش کشور بهترین استانها برای احداث نیروگاه استانهای یزد ، کرمان ، فارس ، اصفهان ، کهکیلویه و بویر احمد ، چهار محال و بختیاری و سیستان و بلوچستان می باشند.

- طبق پیش بینی و مصوبه سانا به هر مگاوات نیروگاه ٢ هکتار زمین تعلق خواهد گرفت البته در عمل این مقدار ارتباط مستقیمی با ابعاد و نحوه قرار گیری زمین در راستای جنوب جغرافیایی و همچنین ابعاد تاسیسات جانبی مانند پست برق ، نگهبانی ، اتاق کنترل و ... دارد.

 

۵- چه تجهیزاتی و با چه کیفیتی :

 ملاک تشخیص کیفیت پنل و اینورتر تنها استانداردهای اخذ شده و توان نصب شده شرکت سازنده می باشد .

- شرکتهای چینی بخش بزرگی از تولید پنل و اینورتر جهان را با کیفیت بالا در اختیار داشته و بسیاری از برندهای معتبر اروپایی نیز در چین تولید می شوند، لذا اروپایی بودن دلیل بر کیفیت و چینی بودن دلیلی بر عدم کیفیت نخواهد بود.

- با توجه به هزینه افزوده و میزان افزایش راندمان در حال حاضر توجیهی جهت استفاده از استراکچر متحرک در پروژه ها وجود ندارد.

- طراحی و نحوه انتخاب درست توان پنل ، اینورتر و تجهیزات مکمل و همچنین اجرا درست تاثیر زیادی بر راندمان نیروگاه خواهد داشت.

 

تکمیل فرم درخواست اطلاعات بیشتر جهت سرمایه گذاری

راهنمای اخذ مجوز و عقد قرارداد خرید تضمینی برق

دانلود
Download this file (تعرفه.pdf)تعرفه.pdf[ ]612 kB